ERP nedir? Nasıl çalışır?

ERP nedir?

ERP (Enterprise Resource Planing) bir kurumsal kaynak planlamasıdır.Bu, bir şirketin tüm süreçlerini izleme ve işleme sisteminin sağlanmasıdır.İşletmeler iş akışında bir takım bilgileri belirlenmiş kullanıcılarla paylaşmak ve ortak çalışma yapma ihtiyacı duyar.ERP ise tüm bu kordinasyonun sağlanmasının da ötesinde, dış etkileşimli birimlerin (müşteri, şube, banka gibi) aynı sistem üzerinde bilgi almalarını ve takip mekanizmasını kullanmaları sağlamaktadır.

İç işleyişte “iletişimi hızlandırma” ana hedefi olan ERP,  genel anlamda da bilgi girşini ve sonuçlarını bölümlere ayırarak, verimliliği en üstte tutmayı amaçlamaktadır.

Bilgi sistemlerinde ERP

* Müşteri ilişkileri (CRM)

* İnsan Kaynakları (HR)

* Bilgi Teknolojileri Yönetimi (Managed IT)

* İş zekası (BI)

ana gruplarına ayrılır. Bu ayrım işletme ihtiyaclarna göre financial management…

 

“ERP nedir? Nasıl çalışır?” üzerine 7 yorum

  1. ERP Konusunda verilen Gorselde Atlanılan Onemli bir Nokta Vardırki Oda Uretim Konusudur. ERP aslında MRP (Manufacturing Resource Planning) nin Genişletilmiş Halidir. Asıl amaç Şirketlerdeki Uretim Performansını Maximize edebilmek adına Şirketin Tum işleyislerinin Entegre bir Şekilde bir araya getirilmesidir.

    Saygılarımla

  2. ERP’de tüm modüller entegre kullanıldığında personel performans takibi verimliliği yüksek seviyededir. ERP sistemleri kullanıcı bazlı çalıştığı ve her kullanıcıya farklı roller tanımlanabildiği için kullanıcının kendi rollerinde ne kadar verimliği olduğu rahatlıkla gözlenebilinmektedir. İzlemeler sadece işlem esaslı değil kullanıcının hangi modülde ne kadar zaman geçirdiği, en çok hangi modülü kullandığı , hangi işlemleri daha fazla editlediği gibi hareketleride içermektedir.

  3. Hr olararak personel performans niteliklerinin takibinde ne gibi kolayliklar saglamaktadir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir